Banff Blog · Ürün incelemeleri
Canon EOS R8 Mark II ne sunuyor?
Canon EOS R8 Mark II, tam kare fotoğraf ve video üretimini taşınabilir bir gövdede birleştiren RF sistem fotoğraf makinesi. 24,2 megapiksel CMOS sensör ve DIGIC X işlemciye gövde içi görüntü sabitleme, gelişmiş konu takibi ve 40 kare/sn’ye kadar elektronik seri çekim eşlik ediyor. Bu yazıda Canon Türkiye’nin yayımladığı teknik bilgiler üzerinden modelin özelliklerini ve kullanım senaryolarını değerlendiriyoruz; içerik bir saha testi değildir.
R8 Mark II’yi değerlendirirken yalnızca çözünürlüğe bakmak yeterli değil. İlk EOS R8 ile aynı 24,2 MP sınıfında olsa da IBIS, kavrama ve odak noktasını yönetme gibi değişiklikler günlük çekim deneyimini etkiliyor. Seyahat, portre, aile fotoğrafçılığı ve hareketli konuların yanında video üreten kullanıcılar için önemli olan, bu özelliklerin kendi lensleri ve çalışma biçimleriyle nasıl birleştiği.
Banffonline’da hazırlanan ürün lenssiz Body sürümüdür. Türkiye satış fiyatı ve satışa çıkış bilgisi henüz kesinleşmediği için ürün “Çıkışı Bekleniyor” durumundadır. Bu sayfadaki teknik bilgiler bir fiyat, teslim tarihi veya ön sipariş taahhüdü oluşturmaz.
Tam kare CMOS sensör
Uyumlu lensle IBIS
Elektronik seri çekim
Uygun modlarda 6K örnekleme
Pil ve kartla 546 g
İnsan, hayvan ve araç takibi
24,2 MP tam kare sensör: fotoğraf kalitesi ve dosya seçenekleri
36 × 24 mm CMOS sensör yaklaşık 24,2 milyon etkin piksel üretiyor. Tam çözünürlüklü fotoğraflar 6000 × 4000 piksel boyutunda. Portre, gezi, ürün fotoğrafı ve genel kullanım için ayrıntı ile dosya büyüklüğü arasında dengeli bir seçenek sunuyor. Daha fazla kırpma gerektiren işler için çözünürlük ihtiyacını ayrıca değerlendirmek gerekir.
JPEG yanında 14 bit RAW ve C-RAW, ayrıca 10 bit HEIF seçenekleri bulunuyor. RAW, beyaz dengesi ve ton düzenlemeleri için esneklik sağlarken JPEG daha hızlı paylaşım ve teslim iş akışları için kullanılabilir. C-RAW dosya boyutunu azaltmaya yönelik bir alternatiftir. Hangi biçimin uygun olduğu çekimin önemine, depolama kapasitesine ve düzenleme alışkanlığına bağlıdır.
Fotoğraf ISO aralığı 100–102.400; genişletilmiş aralık 50–204.800. Yüksek ISO desteği her ışık koşulunda aynı ayrıntı seviyesini garanti etmez. Işık, pozlama, lens açıklığı ve çıktı boyutu birlikte değerlendirilmelidir. Tam kare sensörün avantajını korumak için doğru pozlama ve uygun lens seçimi önemini sürdürüyor.
7,5 stop’a kadar IBIS hangi çekimlerde işe yarar?
EOS R8 Mark II’nin önemli yeniliklerinden biri gövde içi görüntü sabitleme. Canon, uyumlu lensle görüntü merkezinde 7,5 stop’a, çevrede 7,0 stop’a kadar etki bildiriyor. Bu değer RF 24-105mm F2.8 L IS USM Z lensin 105 mm ayarında, CIPA 2024 koşullarında ölçülmüş; tüm lensler ve çekimler için aynı sonuç beklenmemeli.
IBIS, elde çekim sırasında fotoğraf makinesinin hareketini azaltmaya yardımcı olur. Sabit bir konu, iç mekân veya akşam şehir manzarası çekerken daha düşük enstantaneleri değerlendirebilirsiniz. Ancak yürüyen insanı, koşan hayvanı veya hareketli aracı dondurmaz. Böyle konularda yeterince hızlı enstantane hâlâ gereklidir.
Videoda gövde sabitleme ve uygun lensin optik sabitlemesi birlikte değerlendirilebilir. Video Digital IS de mevcut; dijital sabitleme görüş açısını daraltabilir. Yürüyüş, hızlı kamera hareketleri veya hassas kadraj gerektiren işlerde tripod ya da gimbal ihtiyacı çekim biçimine göre devam edebilir.
Dual Pixel CMOS AF II ve konu takibi
Dual Pixel CMOS AF II; insan, hayvan ve araç algılamayı destekliyor. İnsanlarda göz, yüz, baş ve gövde; hayvanlarda kedi, köpek, kuş ve at; araçlarda otomobil, motosiklet, uçak ve tren gibi konular takip kapsamına giriyor. Seçilen lens ve koşullara bağlı olarak geniş kadraj alanında odaklama kullanılabiliyor.
Kişi kaydetme ve öncelik verme özelliği, kalabalık sahnelerde belirli bir kişiyi takip etmek isteyenler için yararlı olabilir. Düğün, aile buluşması veya etkinlik çekiminde konu seçimini önceden hazırlamak, otomatik algılamanın kararlarını yönetmeye yardımcı olur. Joystick de odak noktasını hızlı konumlandırmak için pratik bir kontrol sunuyor.
Canon’un düşük ışık AF sınırı EV −7,5. Ölçüm 23 °C, ISO 100, f/1.2 lens ve merkez nokta One-Shot AF gibi belirtilen koşullarda yapılmış; DS kaplamalı lensler hariç. Bu yüzden sayıyı her lensle ve her hareketli konuyla aynı odaklama başarısı şeklinde okumamak gerekir. Konu kontrastı ve ışığın yönü de sonucu etkiler.
40 kare/sn seri çekim ve yarım saniyelik ön çekim
Elektronik deklanşörle saniyede 40 kareye kadar çekim, kısa bir hareketin içinden uygun anı seçmek için geniş seçenek sağlar. H modunda 20, L modunda 5 kare/sn seçenekleri bulunuyor. Elektronik ilk perde kullanımında en yüksek hız 6 kare/sn. Dolayısıyla 40 kare/sn değeri bütün deklanşör modlarının ortak hızı değildir.
Ön sürekli çekim, deklanşöre tam basmadan önceki yarım saniyeye kadar görüntüyü saklayabilir. 40 kare/sn’de bu süre 20 kareye karşılık gelir. Kuşun havalanması veya anlık bir yüz ifadesi gibi durumlarda zamanlamayı kolaylaştırabilir. Özelliğin kullanım şartları ve lens uyumu kontrol edilmelidir.
Canon’un 128 GB UHS-II kartla verdiği arabellek değeri 40 kare/sn’de yaklaşık 73 RAW veya 190 JPEG. Dosya biçimi, kart ve sahneye göre gerçek kapasite değişebilir. Uzun seri çekimlerde hızlı kart kadar depolama ve fotoğraf seçme süresi de önem kazanır. Elektronik deklanşörle hızlı hareketlerde ve yapay aydınlatmada olası bozulma veya bantlanma açısından uygun ayarlar seçilmelidir.
4K 60p, Canon Log 3 ve video iş akışı
R8 Mark II, tam genişlikte uygun modlarda 6K’dan örneklenmiş 4K UHD video sunuyor. 4K çözünürlüğü 3840 × 2160; en yüksek nominal hız 60p sınıfında. NTSC’de 59,94p, PAL’de 50p gibi sistem seçenekleri geçerli. Kırpılmış 4K ve Pürüzsüz Cilt modu, 6K’dan örnekleme açıklamasının istisnalarıdır.
Full HD’de 180p’ye kadar yüksek kare hızları hareketi yavaşlatmak için değerlendirilebilir; PAL tarafında 150p seçeneği bulunuyor. Kayıt modu, ses ve kart biçimi şartlarını kontrol etmek gerekir. S&F ile normal yüksek kare hızlı kayıt aynı işleyişe sahip değildir. Çıkış formatını ve montaj zaman çizelgesini çekimden önce belirlemek daha tutarlı sonuç sağlar.
Canon Log 3 ve seçili XF-HEVC S / XF-AVC S modlarında 4:2:2 10 bit kayıt, renk düzenleme yapan kullanıcılar için esneklik sunuyor. Log çekim, doğru pozlama ve uygun renk yönetimi gerektirir. Hızlı teslimlerde Canon 709 gibi daha hazır görüntü seçenekleri; yaratıcı işler için film tonu filtreleri ve görünüm dosyaları değerlendirilebilir.
Mikrofon ve kulaklık girişleri, ses kaydını izlemek için önemli. Uyumlu aksesuarlarla dört kanallı ses desteği de bulunuyor. Kayıt süresi yalnızca kâğıt üzerindeki klip sınırıyla belirlenmez: ortam sıcaklığı, gövde sıcaklığı, güç ve kart kapasitesi çekimi durdurabilir. Uzun röportaj veya etkinlik kaydı planlarken bu koşullar ayrıca test edilmelidir.
Gövde, ekran, pil ve bağlantılar
Yalnızca gövde ağırlığı 499 g; pil ve kartla 546 g. Boyutlar 131,4 × 90 × 79,7 mm. Taşınabilirliği lensle birlikte değerlendirmek gerekir: büyük bir zoom lens, toplam ağırlığı ve dengeyi belirgin biçimde değiştirir. Kavrama ve joystick, çekim kontrollerine erişimi destekleyen gövde özellikleri arasında.
3 inç değişken açılı dokunmatik ekran yaklaşık 1,62 milyon noktalı. Alçak/yüksek açı, tripod üzerinde video veya kendini çekme gibi durumlarda kullanışlıdır. OLED elektronik vizör 2,36 milyon nokta çözünürlük ve 120 kare/sn’ye kadar yenileme sunuyor. Vizör ve ekran tercihi pil kullanımını da etkiler.
Tek SD kart yuvası UHS-II kartları destekliyor. Aynı anda ikinci karta yedek kayıt gerektiren profesyonel işlerde bu özellik özellikle hesaba katılmalı. USB-C 3.2 Gen 2, micro HDMI, Wi-Fi ve Bluetooth 5.3; aktarım ve bağlantı seçeneklerini tamamlıyor. UVC/UAC ile uygun koşullarda web kamerası kullanımı da mümkün.
LP-E17 pil için Canon’un CIPA değeri güç tasarrufu koşullarında yaklaşık 340 LCD veya 220 vizör çekimi. Gerçek kullanım seri çekim, video, bağlantılar ve sıcaklığa göre farklılaşır. Uzun günler için yedek pil planlamak mantıklıdır. USB üzerinden şarj için uyumlu güç kaynağı ve desteklenen Canon pil şartları kontrol edilmelidir.
Canon EOS R8 Mark II teknik özellikler tablosu
| Özellik | Detay |
|---|---|
| Sensör | 36 × 24 mm CMOS; yaklaşık 24,2 MP etkin çözünürlük |
| İşlemci | DIGIC X |
| Gövde içi sabitleme | IBIS; uyumlu lensle merkezde 7,5 stop’a, çevrede 7,0 stop’a kadar |
| Otomatik odaklama | Dual Pixel CMOS AF II; insan, hayvan ve araç algılama |
| AF çalışma aralığı | EV −7,5–21; Canon’un belirtilen test koşullarında |
| Seri çekim | Elektronik deklanşörle 40 kare/sn’ye kadar; elektronik ilk perdeyle 6 kare/sn |
| Ön çekim / arabellek | Yarım saniyeye kadar ön çekim; 40 kare/sn’de 20 önceki kare; yaklaşık 73 RAW / 190 JPEG |
| Fotoğraf ISO | 100–102.400; genişletilmiş 50–204.800 |
| Video | 6K’dan örneklenmiş 4K UHD 60p’ye kadar; Full HD 180p’ye kadar |
| Renk ve kayıt | Canon Log 3; seçili XF-HEVC S / XF-AVC S modlarında 4:2:2 10 bit |
| Vizör | 0,39 inç OLED; 2,36 milyon nokta; 120 kare/sn’ye kadar |
| Ekran | 3,0 inç değişken açılı dokunmatik LCD; yaklaşık 1,62 milyon nokta |
| Hafıza kartı | Tek SD / SDHC / SDXC yuvası; UHS-II desteği |
| Bağlantılar | USB-C 3.2 Gen 2; micro HDMI; 3,5 mm mikrofon ve kulaklık; E3 uzaktan kumanda |
| Kablosuz | 2,4 / 5 GHz Wi-Fi; Bluetooth 5.3 |
| Pil | LP-E17; CIPA’ya göre yaklaşık 340 LCD / 220 EVF çekimi |
| Boyut / ağırlık | 131,4 × 90,0 × 79,7 mm; yalnızca gövde 499 g; pil ve kartla 546 g |
| Lens uyumu | RF / RF-S; adaptörle EF / EF-S. RF-S / EF-S kullanımı 1,6× kırpma uygular; EF-M uyumsuz. |
Tablodaki en yüksek değerler moda, uyumlu ekipmana ve Canon’un ölçüm koşullarına bağlıdır. 4K ve yüksek kare hızlı video için kayıt sistemi, kart ve sıcaklık koşulları ayrıca kontrol edilmelidir.
EOS R8 Mark II, EOS R8 ve EOS R6 Mark II arasındaki farklar
İlk EOS R8’den geçişte temel karar, daha yüksek megapiksel arayışından ziyade sabitleme ve kontrol ihtiyacıdır. R8 Mark II’de IBIS bulunurken ilk R8’de gövde içi optik sabitleme yok. Her ikisi de 24,2 MP ve 40 kare/sn elektronik seri çekim sınıfında. R8 Mark II’nin pil ve kartla ağırlığı 546 g; ilk R8’in 461 g.
EOS R6 Mark II ise Canon karşılaştırmasında 8 stop’a kadar IBIS, çift SD kart ve daha yüksek CIPA pil değerleriyle ayrılıyor. Pil ve kartla 670 g ağırlığı nedeniyle taşınabilirlik tercihi de farklılaşıyor. Çift karta yedek kayıt ve uzun çalışma süresi öncelikliyse R6 Mark II’yi; daha hafif gövdede IBIS isteniyorsa R8 Mark II’yi karşılaştırmak anlamlı.
Mevcut R8’iniz kullandığınız lenslerle ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa yalnızca yeni model olduğu için değişim gerekmeyebilir. Elde düşük enstantane, ergonomi ve odak noktası yönetimi sizin çekimlerinizde belirgin sorun oluşturuyorsa yenilikler daha değerli hâle gelir. Kararı gövde kadar lens, pil ve kart bütçesiyle birlikte vermek gerekir.
Body ne demek? Kutu içeriği ve lens seçimi
Body, lensin dahil olmadığı gövde sürümüdür. Canon’un listelediği içerik EOS R8 Mark II gövde, ER-SC2 aksesuar yuvası kapağı, R-F-S gövde kapağı, ER100G boyun askısı, LP-E17 pil ve pil kapağı ile kullanım kılavuzudur. Resmî listede ayrı bir şarj cihazı yer almıyor; paket içeriği satışa çıkışta tekrar doğrulanmalıdır.
RF ve RF-S lensler doğrudan takılabilir. EF ve EF-S lensler için uygun EF-EOS R adaptörü gerekir. RF-S ve EF-S lenslerde 1,6× kırpma uygulanır; tam kare görüntü alanı korunmaz. EF-M lensler uyumlu değildir. Elinizdeki lensleri gövde değiştirmeden önce bu ayrımlarla kontrol edin.
Genel kullanım ve seyahat için kompakt standart zoom; portre için uygun odak uzaklığında parlak bir sabit lens; doğa ve uzaktaki konular için telefoto düşünülebilir. Video için odak davranışı, sabitleme ve toplam ağırlık da seçim ölçütleri arasındadır. Farklı RF lensleri inceleyerek bütçeyi yalnızca gövdeye ayırmak yerine dengeli bir sistem kurabilirsiniz.
Kimler için uygun bir seçenek?
R8 Mark II, tam kareye geçmek isteyen ve fotoğrafla birlikte video üreten kullanıcıların değerlendirebileceği bir model. Portre ve seyahat çekenler sensör, taşınabilirlik ve IBIS dengesini; hareketli konuları takip edenler konu algılama ve ön çekimi; renk düzenleme yapan video üreticileri ise Log ve 10 bit kayıt seçeneklerini öne alabilir.
Tek kart yuvası, LP-E17 pil kapasitesi ve en hızlı çekimin elektronik deklanşöre bağlı olması seçimde açıkça hesaba katılmalı. Kesintisiz uzun kayıt, çift karta eşzamanlı yedekleme ya da yoğun günlük kullanım gibi ihtiyaçlar varsa alternatif gövdeleri de karşılaştırın. En iyi seçim, en uzun özellik listesine sahip gövde değil, iş akışınıza uygun sistemdir.
Sistem seçeneklerini Banffonline lens kategorisinde inceleyebilir; profesyonel standart zoom için Canon RF 24-105mm F2.8 L IS USM Z incelememizi okuyabilirsiniz.
Sık sorulan sorular
Canon EOS R8 Mark II tam kare mi?
Evet. 36 × 24 mm CMOS sensör ve yaklaşık 24,2 MP etkin çözünürlük sunuyor. RF-S ve EF-S lensler kullanıldığında 1,6× kırpma uygulanıyor.
R8 Mark II’de IBIS var mı?
Evet. Uyumlu lens ve belirtilen test koşullarında görüntü merkezinde 7,5 stop’a kadar gövde içi sabitleme bildiriliyor. Sonuç lens ve çekim koşullarına bağlı.
40 kare/sn her modda kullanılabilir mi?
Hayır. En yüksek hız elektronik deklanşörle elde ediliyor. Elektronik ilk perde kullanımında en yüksek hız 6 kare/sn.
4K 60p video çekiyor mu?
Evet. Sistem seçimine göre 59,94p veya 50p gibi hızlar geçerli. Uygun modlarda 6K’dan örnekleme bulunuyor; kırpılmış 4K ve Pürüzsüz Cilt modu istisna.
Çift hafıza kartı yuvası var mı?
Hayır. UHS-II destekli tek SD / SDHC / SDXC kart yuvası bulunuyor.
Body ürünle lens geliyor mu?
Hayır. Body lenssiz gövde sürümüdür. Lens ayrıca seçilir; görsellerdeki lensli kullanım örnekleri paket içeriğini temsil etmez.
EF lenslerimi kullanabilir miyim?
Uygun EF-EOS R adaptörüyle EF ve EF-S lensler kullanılabilir. EF-S lensler kırpma uygular; EF-M lensler uyumlu değildir.
Canon EOS R8 Mark II fiyatı ve stok durumu nedir?
Banffonline ürün şu anda çıkışı bekleniyor olarak hazırlanmıştır. Türkiye satış fiyatı ve stok bilgisi netleştiğinde ürün sayfası güncellenecektir.
Ürünü inceleyin ve güncel durumu takip edin
Lenssiz gövdenin görselleri, teknik özellikleri ve güncel satış durumunu Canon EOS R8 Mark II Body ürün sayfasında bulabilirsiniz. Fiyat ve Türkiye stok bilgisi kesinleştiğinde sayfa güncellenecektir.
Kaynaklar ve güncelleme bilgisi
Bu içerik 13 Ekim 2026 tarihinde Canon Türkiye’nin EOS R8 Mark II genel bakış ve teknik özellikler sayfaları esas alınarak hazırlanmıştır. Ürün fotoğrafları Canon Türkiye kaynaklıdır. Teknik ölçümler ve uyumluluk ayrıntıları için resmî sayfalardaki dipnotları inceleyin.




